fbpx

W dobie kryzysu gospodarczego jedni tracą pracę i załamują ręce, a inni widzą w tej sytuacji szansę na realizację planów o własnym biznesie. Są branże, które mimo pandemii wciąż cieszą się dużym zainteresowaniem, a obecne przepisy umożliwiają załatwienie wielu formalności online. Dowiedz się, jak założyć firmę w internecie i w jakie pomysły warto inwestować w 2020 r.

Które sektory gospodarki będą bezpieczne w 2020 r.?

Kryzys spowodowany koronawirusem odczuje wielu przedsiębiorców i pracowników. Dla tych jednak, którzy uważnie śledzą sytuację gospodarczą, ta sytuacja może okazać się motywacją, a nawet szansą na wcielenie w życie marzeń i zostaniu swoim własnym szefem. Część branż na rynku, mimo trudnej sytuacji gospodarczej, wciąż jest stabilna, a niektóre gałęzie notują znaczne wzrosty. Bazując na doświadczeniach chińskich, można założyć, że stosunkowo bezpieczne w trakcie epidemii będą sektory:

  • sprzedaży online,
  • artykułów higienicznych i ochrony osobistej,
  • artykułów gospodarczych – utrzymania czystości,
  • farmaceutyczny,
  • produkcji i sprzedaży żywności.

Warto zatem wziąć pod uwagę powyższe tendencje przy planowaniu własnego biznesu.

Jak zarejestrować firmę przez internet?

Współczesne przepisy dają możliwość założenia firmy bez wychodzenia z domu. Dobrą na początek formą jest jednoosobowa działalność gospodarcza, którą rejestruje się poprzez uzyskanie wpisu w CEIDG.

Aby złożyć wniosek przez internet, należy założyć konto w CEIDG. Do tego natomiast będzie potrzebny Profil Zaufany lub kwalifikowany podpis elektroniczny. Możliwość utworzenia Profilu Zaufanego mają niektóre banki. Jeśli jednak operator nie oferuje takiej opcji, warto utworzyć podpis kwalifikowany. Będzie on przydatny nie tylko podczas zakładania działalności, ale również m.in. przy podpisywaniu dokumentów online (co obecnie, w stanie epidemii, przy ograniczeniach w przemieszczaniu się, staje się normą w wielu firmach). Jak założyć podpis kwalifikowany? Istnieje kilka sposobów – jednym z najprostszych jest zlecenie tej czynności profesjonalnemu doradcy IT.

Biznes online pomysłem na rok 2020

Rejestracja działalności gospodarczej to tylko jeden z kroków na drodze do własnego biznesu. Obecnie firmę możemy nie tylko założyć, ale również prowadzić w internecie. W większości przypadków potrzebna będzie własna strona lub witryna sprzedażowa. Jednym z dynamicznie rozwijających się w ostatnich latach sektorów jest e-commerce, czyli handel internetowy. Umożliwia on sprzedaż niemal nieograniczonego wachlarza produktów i usług. W przypadku każdej działalności e-commerce należy jednak wziąć pod uwagę takie kwestie jak:

  • wynajem hostingu i domeny,
  • utworzenie, wynajem bądź przystosowanie strony internetowej,
  • integracje witryny z mediami społecznościowymi oraz systemami płatności,
  • zarządzanie bieżącymi procesami i reagowanie w ramach usterek,
  • wdrażanie aktualizacji i dodawanie nowych funkcji.

Kiedy warto sięgnąć po profesjonalne usługi IT?

Jeśli chcemy, by nasze usługi były na wysokim poziomie i wyglądały profesjonalnie na tle konkurencji, warto, przynajmniej na początku, część prac wykonać we współpracy ze specjalistą. Eksperci SYSTEMBOX oferują wsparcie IT praktycznie na każdym etapie przygotowania i prowadzenia biznesu online – od rejestracji podpisu kwalifikowanego, przez tworzenie własnej witryny, aż po jej prowadzenie, serwis i modernizację.